Kāpēc MULTITASKINGS NEEKSISTĒ

Lasīt rakstu


Kāpēc MULTITASKINGS NEEKSISTĒ

Dzīvesstils Raksts pievienots: 2022. gada 28. oktobrī

Kāpēc MULTITASKINGS NEEKSISTĒ

Kārtējais hustle kultūras mīts?


Dienās, kad dzer rīta kafiju, pārskaties e-pastus un klausies konferences zvanu, Tu jūties kā meistars, kas spēj veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi. It īpaši mūsu hustle kultūrā, tas pat var šķist kā vienīgais veids, lai efektīvi funkcionētu. Bet vai zināji, ka lielākajai daļai cilvēku vairumā situāciju multitaskings nav iespējams?

Mēs patiesībā esam veidoti kā mono-taskeri, kas nozīmē, ka mūsu smadzenes var koncentrēties tikai uz vienu uzdevumu vienlaikus. Kad mēs domājam, ka veicam vairākus uzdevumus, visbiežāk mēs patiesībā nedarām divas lietas vienlaicīgi. Tā vietā mēs veicam atsevišķas darbības ātrā secībā, pārslēdzot veicamos uzdevumus.

Kādā pētījumā atklājās, ka tikai 2,5 % cilvēku spēj efektīvi veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi.

Multitaskings var kavēt veiktspēju. Pētījumi liecina, ka tad, kad mūsu smadzenes ir nepārtraukti nodarbinātas, lai pārslēgtos no viena uzdevuma uz otru - īpaši, ja šie uzdevumi ir sarežģīti un prasa mūsu aktīvu uzmanību - mēs kļūstam mazāk efektīvi un biežāk kļūdāmies. Lai smadzenes pilnībā pārslēgtos no viena uzdevuma uz otru ir nepieciešamas aptuveni 20 minūtes. To zinot, varam secināt, cik efektīvs patiesībā ir multitaskings.

Tas var nebūt tik acīmredzami vai ietekmējoši, ja mēs veicam vienkāršus un ikdienišķus uzdevumus, piemēram, klausāmies mūziku pastaigas laikā vai salokām veļu, skatoties televizoru. Taču, kad likmes ir augstākas un uzdevumi sarežģītāki, mēģinājumi veikt vairākas darbības vienlaikus var negatīvi ietekmēt mūsu dzīvi - vai pat būt bīstami.

Multitaskings sadala mūsu uzmanību. Tas apgrūtina mūsu spēju pilnībā pievērsties vienai lietai. Piemēram, pētījumos konstatēts, ka, mēģinot veikt papildu uzdevumus braukšanas simulācijas laikā, pasliktinājās braukšanas rezultāti. Citi pētījumi liecina, ka cilvēki, kuri bieži veic "mediju multitaskingu" (piemēram, klausās mūziku, vienlaikus pārbaudot e-pastu, vai slīdina sociālos medijus, skatoties filmu), ir izklaidīgāki un sliktāk spēj koncentrēt uzmanību pat tad, kad veic tikai vienu uzdevumu.

Tas var būtiski ietekmēt arī mūsu spēju mācīties, jo, lai mācītos, mums ir jāspēj koncentrēties. Jo vairāk mēs veicam vairākus uzdevumus, jo mazāk mēs patiesībā sasniedzam, jo lēnām zaudējam spēju pietiekami koncentrēties. Kādā pētījumā tika konstatēts, ka koledžas studentiem, kuri centās veikt vairākus uzdevumus vienlaicīgi, bija nepieciešams ilgāks laiks, lai izpildītu mājasdarbus, un viņu vidējās atzīmes bija zemākas.

Piemēram, ķirurgi. Cilvēki uzskata, ka ķirurga prasme galvenokārt ir viņa roku precizitāte un stabilitāte. Lai gan tajā ir zināma daļa patiesības, ķirurga patiesā dāvana ir spēja vienlaicīgi koncentrēties uz vienu cilvēku un daudzu stundu garumā veikt virkni uzdevumu.

Taču ķirurgi ne vienmēr piedzimst ar šo spēju monotraucēt. Drīzāk viņi to attīsta un pilnveido stundām ilgas prakses laikā. Arī jūs to varat.

Nav jābūt ķirurgam, lai gūtu labumu no tā, ka atbrīvo sevi no multitaskinga slodzes. Neatkarīgi no tā, vai tas ir garš ceļojums, pasākuma organizēšana vai grāmatas lasīšana, mēs viennozīmīgi vislabāk veicam vienu darbu vienlaikus.

Vēl viens mīnuss ir tas, ka, cenšoties darīt pārāk daudz vienlaikus, ir grūtāk būt uzmanīgiem un patiesi klātesošiem šajā mirklī. Uzmanības apzināšanās sniedz neskaitāmas priekšrocības mūsu prātam un ķermenim. Patiesībā daudzas, uz apzinātību balstītas terapijas, var palīdzēt pat pacientiem, kas cieš no depresijas, trauksmes, hroniskām sāpēm un citām slimībām.

Izvēle koncentrēties uz vienu uzdevumu vienlaikus var sniegt labumu daudzos mūsu dzīves aspektos, tostarp darba vietā. Zinu, tas var izklausīties biedējoši un neefektīvi, taču pamēģini. Pētījumi pierāda, ka mono-taskings var mazināt stresa līmeni un vairot dzīvesprieku!

Līdzīgi raksti

SPĒLĒT KAZINO